JSEM součástí týmu INVIN

13.3.2023

Rozhovor s Honzou Ištvánkem

V dnešním medailonku bychom vás rádi seznámili s rodilým Brňákem, tatínkem dvou dětí a věčným optimistou Honzou Ištvánkem – projektovým managerem společnosti INVIN.  Jestli mu něco, za jeho kariéru opravdu přirostlo k srdci, tak je to pilotní projekt Jihomoravského kraje Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy, na kterém se Honza podílel v roli Správce stavby. Pracoval na něm čtyři roky. (poznámka redakce: Projekt Dětské léčebny se speleoterapií byl ve čtvrtek 23. února 2023 slavnostně uveden do provozu). 

Honzo, jak bys zhodnotil tento pilotní projekt Jihomoravského kraje?

Je to takové moje dítě, moje srdcovka. Projekt byl řešen v systému Design & Build ve smluvním standardu FIDIC Žlutá kniha. Díky tomuto systému byl projekt koncipován tak, aby se nikde nic nezadrhlo a vše klapalo tak, jak má. Výhodou bylo, že jsme do tohoto projektu mohli nastoupit hned od startu, kdy se teprve chystalo výběrové řízení na zhotovitele. Naše společnost se tak stala prostředníkem mezi investorem a zhotovitelem. Necelý půl rok jsme chystali podklady k výběrovému řízení a další půl rok pak běželo výběrové řízení samotné. Výsledkem tohoto trochu hektického období bylo kompletní zadání v rozsahu cca 150 stran, které nás pak provázelo celým projektem. Díky němu projekt směřoval k úspěšné výstavbě v dojednaném termínu. Určitě si vážím Jihomoravského kraje, že našel odvahu jít do tohoto pilotního projektu řízeného systémem Design & Build.

Jaká je podle tebe výhoda vedení projektu v systému Design & Build?

Hned na začátku mají všechny strany jasně dané zadání. Jde sice pouze o slovní popis, žádné vizualizace žádné fotografie, ale pokud si hned na začátku zadáte přesný popis, výsledek je pak zaručen, a to je obrovská výhoda. Při projektu dětské léčebny bylo zapotřebí podřídit požadavky na materiály cílovým klientům, tedy pacientům s atopickými a astmatickými potížemi, pro které je nutné volit materiály, které nic neuvolňují ani nevyzařují. Velký důraz byl také kladen na dodržení minimálního usazování prachu.  A popsat slovy například výběr kvalitního obkladu byl opravdu velký oříšek (dodává se smíchem Honza). Ale nakonec se vše povedlo a celý objekt splňuje všechny požadavky zadavatele.

Na co jsi pyšný v tomto projektu?

Nejvíc si cením toho, že se nám podařilo dostat týmy zhotovitele a objednatele do vzájemné symbiózy. Vznikly tak nadstandardní vztahy, díky čemuž se nám dařilo mnohem jednodušeji posouvat projekt dál k úspěšnému otevření. Zkrátka se nám podařilo společně vytvořit příjemnou pracovní atmosféru a byla radost chodit do práce 😊.

Honzo, čím dobíjíš energii?

Volný čas rád trávím se svojí rodinou a aktuálně mi dost času zabere rekonstrukce domu. Taky jsem vášnivým čtenářem a rád čerpám informace, které můžu předávat dál. Sním o tom, že si pořídím motorku Pérák a pak zažiju poklidnou a stylovou jízdu krajinou. Ale tenhle sen se moc nezamlouvá mojí manželce, i když u nás v rodině je to právě ona, která sleduje Moto GP. Ale uvidíme…jak se říká nic není nemožné (směje se Honza).

Ještě mi dovol jednu otázku. Jak by ses charakterizoval?

Jsem věčný optimista, který se zbytečně neutápí v problémech. A v dnešní rychlé době se spousta věcí vyřeší někdy i sama.

Honzo gratulujeme k vydařenému projektu Dětské léčebny a přejeme ti mnoho dalších úspěšných projektů. Děkujeme za rozhovor.

📹 Nahlédněte s námi do nové Dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy – zdroj Jihomoravský kraj.

Patříme do skupinyAD Group
Společně a poctivě